טיפים לתכנון אירוע בר-מצווה מבלי לאבד את הראש

טיפים לתכנון אירוע בר-מצווה מבלי לאבד את הראש

בר-מצווה הוא אחד האירועים המכוננים בחייו של כל נער יהודי. העלייה לתורה, הקריאה באוזני המתפללים, המעבר מילדות לבגרות. אין ספק שזהו אירוע עמוס מבחינה רגשית, לא רק לחתן הבר-מצווה, אלא גם לבני משפחתו. לכן, מדובר באירוע חשוב שיש לתכנן בקפידה. אמנם תמיד אפשר להסתפק באירוע צנוע בבית הכנסת, אבל כולנו יודעים שבר-מצווה בישראל זה כבר מזמן אירוע בסדר גודל כמעט כמו של חתונה. וככל שהלך וגדל האירוע, כך גברה גם המורכבות שבהפקה שלו. כיום החגיגה יכולה לכלול מאות מוזמנים והיא חלק מתעשיית השמחות בישראל, שכוללת אולמות וגני-אירועים, תקליטנים, צלמי-וידאו, קייטרינג, תלבושות, הופעות ואינספור גימיקים וקונספטים. אז איך מארגנים בר-מצווה בלי לאבד הראש? הנה כמה טיפים חשובים לקראת אירוע הבר מצווה:

הבר-מצווה של הילד, לא של ההורים

פעמים רבות המשפחה כל כך מתלהבת ומתרגשת מהאירוע, עד שהיא שוכחת שמדובר בבר-מצווה של הילד. סבא כבר תופס פיקוד על החלק הדתי ומחליט מה תהיה ההפטרה, באיזה טלית ותפילין יתעטף הנער ומה יהיה מקומו בבית כנסת. אמא כבר יושבת על פנקס המוזמנים, עם החשבונות הישנים של מי-הזמין-אותנו-בעבר-וצריך-להזמין-בחזרה, ואבא עסוק בשאלה “איזה אולם אירועים יהיה מפואר יותר מזה שהיה בבר-מצווה של הבן של בנצי מהנהלת חשבונות, שכולם בעבודה לא הפסיקו לדבר עליו אחר כך”. אין ספק שמדובר באירוע משפחתי שכולם לוקחים בו חלק, אבל חייבים לזכור שבסופו של דבר מדובר באירוע מיוחד מאד של הילד ובשבילו. לכן, חייבים קודם כל לשאול אותו אילו רעיונות מוצאים חן בעיניו: סגנון, מיקום, מוזמנים, אוכל ומוזיקה.  צריך להציג לו אפשרויות שונות ולקחת אותו לאירועים לדוגמה. חשוב מאד שהבן לא ירגיש שקובעים בשבילו או שלא מכבדים את רצונו.

gaelle-marcel-357627

מיקום אירוע הבר מצווה

כשבוחרים את מקום האירוע, יש המון שיקולים שצריך להביא בחשבון: קרבה לבית הכנסת; באיזה חלק של היום; מקום סגור או פתוח; באולם, גן אירועים או בבית; וכו’. בנוסף, צריך לזכור שלחברים של הילד יהיה קשה להגיע למקומות מרוחקים מדי, כך שכדאי להישאר די קרוב לאזור המגורים. שיקולים נוספים בבחירת המקום הוא המחיר כמובן, כמות המוזמנים שהוא יכול להכיל, סוג המוזמנים (לא בטוח שבר-מצווה בבאולינג תתאים לאורחים מבוגרים, למשל) ואופי האירוע: בית הכנסת, חוף הים, על הדשא בפארק, בבית וכו’.

מוזיקה במסיבת הבר מצווה

המוזיקה היא מרכיב מרכזי, שיקבע במידה רבה אם האירוע יצליח או לא. המוזיקה קובעת את את מצב הרוח של האורחים ואפילו את מה שהם יזכרו מהאירוע: אם הם רקדו או השתעממו. בראש ובראשונה צריך להביא בחשבון את השירים האהובים על הילד. שוב, לא לשכוח שהוא בר-המצווה פה. אי אפשר להשמיע רק את המוזיקה שההורים והסבים אוהבים, מבלי להתחשב בדעתו. צריך לתת לו לבחור מספר שירים האהובים עליו במיוחד, ושיש להם משמעות מיוחדת בשבילו, ולשלב אותם עם מוזיקה שתנעם לאוזן של קהל גדול ומגוון. רצוי להתייעץ עם ה-DJ לגבי המוזיקה, שכן בדרך כלל מדובר בבעלי ניסיון רב, שיודעים להתאים אותה לאווירה לאורך כל האירוע. יחד עם זאת, כדאי לזכור שלתקליטנים לפעמים קשה להשתחרר מתבניות קבועות שאליהן הם התרגלו, ולכן כדאי להתעקש על שירים אהובים שרוצים להשמיע, או על שירים שלא רוצים שינוגנו.

andrew-knechel-95288

איפה האוכל?

מרכיב חשוב נוסף שקובע את מידת ההצלחה של אירוע הבר מצווה הוא האוכל. חשוב להתאים תפריט מיוחד לבר-מצווה, כך שכולם יהיו מרוצים ושבעים. כאשר מדובר באירוע העלייה לתורה בבית הכנסת, אין טעם לטרוח על מאכלי בשר, כיוון שרוב באי בית הכנסת מחמירים מאד בכשרות ולא יעזו לגעת במאכלים שהם לא בטוחים במידת הכשרות שלהם.  בנוסף, כיוון שיש להכין את הכיבוד לפני העלייה לתורה, שאורכת זמן לא קצר, מאכלי בשר עלולים להתקלקל, או לפחות לאבד מהטריות שלהם עד שמגיע הזמן לאכול. בעיה נוספת שקשורה לכיבוד בבית הכנסת היא כמות האנשים, שחורגת הרבה מעבר לבני המשפחה והחברים בלבד, ולכן הופכת את תהליך הכנת הכיבוד לעבודת קשה ורבה שמצריכה מקצוענות. לאור כל אלה, הפיתרון הטוב ביותר לכיבוד לאחר העלייה לתורה הוא מגשי אירוח חלביים. גם הכמות מספיקה לכולם, גם אין בעיה של כשרות, גם כולם יכולים להנות מהם, וגם נחסכת טרחה רבה. מגשי האירוח החלביים של חנות לחם משמשים כבר זמן רב פיתרון מושלם לאירועים בבתי-כנסת, כמו בר מצוות ושבת חתן. התפריט מגוון, הטריות נשמרת והכשרות – למהדרין.
גם כשמדובר בחגיגת הבר-מצווה עצמה, נשאלת השאלה האם לבחור תפריט בשרי או חלבי. ידוע שרוב האנשים, ובמיוחד ישראלים, אוהבים לאכול בשר באירועים. מצד שני, לא תמיד סוגי הבשר המוגשים באירועים קולעים לטעמם של כל האורחים, ובמיוחד לזה של הילדים. בנוסף, תפריט בשרי הוא יקר יותר ולא תמיד אפשר להכין ולהגיש אותו בכל מקום. גם עניין הכשרות, שוב, עלול להוות מגבלה אצל חלק מהאורחים.
כאן נכנסות המיומנות והמקצוענות הרבה של חנות לחם. מניסיוננו רב השנים אנחנו יכולים לקבוע די בוודאות, שאחרי שמביאים בחשבון את כל השיקולים שמאפיינים בר-מצווה, הבחירה הנכונה והטובה ביותר היא דווקא בתפריט קייטרינג חלבי. ראשית כל, הוא מציע אפשרויות רבות יותרולכן קולע לטעמם המגוון של יותר אנשים. כמעט כולם אוהבים פוקצ’ות, מאפים, קישים וסלטים, כך שכל אחד מוצא מה לאכול ואף אחד לא נשאר רעב. שנית, קל יותר לשמור על טריות האוכל לאורך כל האירוע. בנוסף, תפריט חלבי מעיק פחות על הכיס; וכמובן, הוא מאפשר להגיש קינוחים חלביים ולא פרווה. התפריט המותאם לבר-מצווה של חנות לחם הוכיח פעם אחר פעם שהוא מביא להצלחה של כל בר-מצווה, ומספק חוויה בלתי נשכחת לאורחים. נוכחנו לדעת שבסופו של דבר אנשים שוכחים את המיקום, את המוזיקה, את הגימיקים ואפילו את הדרשה של חתן הבר-מצווה – אבל זוכרים היטב את האוכל.

nikhita-singhal-332844

צלם

מאז שלכל אחד יש טלפון עם מצלמה טובה בכיס, עולה השאלה האם כדאי לשכור צלם מקצועי, או לבקש מהחברים והמשפחה שכל אחד יצלם. לכל אחת מהדרכים יש את היתרונות והחסרונות שלה: צלם מקצועי לא יפספס דבר, יביא תוצאה איכותית ויסיר את האחריות לתיעוד מבני המשפחה והחברים הנרגשים, שאולי יצלמו בצורה חובבנית ובאיכות ירודה, ואפילו עלולים לשכוח לצלם בכלל. מצד שני, צילום מקצועי יכול להיות יקר, ויוסיף הוצאה גדולה על האירוע שגם ככה אינו זול. החברים והמשפחה יכולים לספק צילומים אותנטיים ומשלל זוויות צילום, שיכולים באמצעות עריכה פשוטה ליצור קולאז’ צבעוני ויפיפה. ולא הזכרנו בכלל את החיסכון במחיר. כיוון שמדובר באירוע חד-פעמי וחשוב בחייו של בר-המצווה, אנחנו ממליצים ליהנות משני העולמות – לשכור צלם מקצועי אבל במחיר סביר ולא יקר מדי, וגם לדאוג לצילום עצמאי של האורחים.

5